Patent, buluş sahibinin buluş konusu ürünü belirli bir süre üretme, kullanma ve satma hakkıdır. Buluş sahibinin, buluşunun getirdiği haklara sahip olması, başkaları tarafından kullanılmaması adına patent belgesi alınır. Patent hakkı, kendi ülke sınırları içerisinde geçerlidir.

Peki buluşumuzun patentini alabilmemiz için ne gibi kriterlere sahip olmamız gerekir? Öncelikle buluşun yeni olması, başkaları tarafından tasarlanmamış olması, bulunduğu ilgili alanda, alanına bir yenilik ve ilerleme sağlayabilecek bir buluş olması, sanayiye uygulanabilir olması ve kamu düzenine aynı zamanda genel ahlaka uygun olması gereklidir. Patent, bir araştırma raporuna dayanılarak verilen bir sistemdir, 20 sene koruma sağlanır ve bu koruma süresi uzatılamaz. İncelemesiz bir patent almak isterseniz bu ürününüze 7 yıl koruma sağlayacaktır. Bu süre zarfında buluş sahibi incelemeli bir patent almaya karar verirse bu süre 20 yıla kadar uzatılır.

Patent şahsi bir mülktür. İpotek ettirilebilir, satılabilir, miras olarak bırakılabilir. Patentin sahibi, ürettiği malın, başkaları tarafından imalini, kullanımını ve satılmasını engelleyebilir. Buna göre patentli malları yetkisiz ve izinsiz olarak kullananlar mahkeme kararıyla tazminat ödemek zorunda kalırlar.