Bu protokol, tek bir başvuru ve tek bir dil kullanarak birden fazla ülkede marka tescili mümkündür. Madrid protokolüne göre uluslararası marka tescilinin sağlanabilmesi için öncelikle marka’nın Türkiye’de tescili veya tescil başvurusun yapılmış olması gerekmektedir. Protokol çerçevesinde ayrı ayrı incelediklerinden başvurunun bir ülkede reddedilmesi diğer ülkeleri etkilememektedir.

Protokol çerçevesinde yapılan başvurularda standart ücretler ödendiğinden; ülkelere yapılacak her başvuru için ayrı ayrı ücret ödeme vekil tayin etme, tercüme ücretleri gibi külfetleri ortadan kaldıran ekonomik ve pratik bir tescil yöntemidir.

Giriş harçları yatırıldıktan sonra Marka tescili, logo tescili veya slogan tescili istenilen ülkeler tek tek belirlenerek seçilir. Marka tescil çalışması için ülkeler seçildikten sonra başvurular başlatılır. MADRID PROTOKOLU nde ilke olarak başvuru yapıldıktan sonra Türkiye deki marka ile 5 yıl kadar bağımlı kalmaktadır. 5 yıl gibi bir süre geçtikten sonra Marka tescili MADRID PROTOKOLU nde kendi bağımsız olarak tesciline devam edebilir. Başvuru yapıldıktan sonra farklı ülkelerde sonradan bu sisteme dahil olursa o ülkelerinde harç ücretleri ödenerek o ülkelerde de marka tescili yapılabilir. Başvuru için istenilen belgeler;

  • Türkiye de yapılmış bir marka başvuru belgesi veya marka tescil belgesi
  • Firmanın yada şahsın ticaretle uğraştığını gösterir belge
  • Üstün Patent vekaletnamesi
  • Markanın örneği ( logolu ise yazı şekli veya düz yazı hali )