İsim tescili yani diğer bilinin adıyla “Marka Tescili” herhangi bir işletme veya şahsın kendi üretmiş olduğu, ikinci bir kişi tarafından kullanılmasını istemediği, ürün, hizmet ya da ünvanını koruma altına alması demektir. Bu işlem Türk Patent Enstitü’sünün markayı kayıt altına alma yani tescil etme işlemidir.

İsim tecilini yaptırma işleminiz sizin başka bir şahsın ya da firmanın kullandığı ismi kullanamayacağınız gibi, sizin seçtiğiniz ismin de başka biri tarafından kullanılmasını önmelek adına önemlidr.

İsim tescilinde öncelikle belirlemiş olunan ismin, işaretin ya da sembolün ayırt edici bir özelliği olması ve daha önce kullanılmamış olması gerekir. Aksi takdirde bu durum tescil edilmesine engel olacağı gibi, piyasada benzer ismi kullanan ürün ve hizmetlerden ayırt edilmesini de zorlaştıracağından isminizin etkisi benzerlik sebebiyle beklenen yankıyı uyandırmayacaktır. Bunun için benzerlik araştırmasının yapılması ve konunun takip edilmesi zorunludur. Böylece benzer isimler önceden saptanacak ve başvuru maliyetleri azaldığı gibi üzerine ciddi yatırımlar yapılarak kurulmuş bir filmanın ya da hizmete yeni bir isim bulunarak, önemli ekonomik avantajlar sağlanmış olacaktır.